Kesäcup 2024 kokonaiscupin tulokset

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen
Kokonaiscup 2024:
Yhteispisteet lasketaan 3 parhaan tuloksen perusteella. A: 1) Javarus Jari Javar. Erä 3304, 2) Simppala Uula Naakijat 3287, 3) Lampela Eero AKP 3223, 4) Mäntymäki Teemu PatoE 3210, 5) Argillander Arto OSA 3207, 6) Lassila Hannu Paja 3170, 7) Petäjäjärvi Kyösti KsMs 3145, 8) Ahola Jari Kaiston Erä 3082, 9) Petäjäjärvi Ismo Kaiston Erä 3045, 10) Rajala Kimmo AKP 2898, 11) Vanhapiha Jukka Naakijat 2521. B: 1) Poikela Sakari SodE 3345, 2) Lohiniva Reijo Paja 3199, 3) Poikela Timo SodE 3172, 4) Ruonakoski Martti NKE 3102, 5) Holm Mikko OSA 3032, 6) Särkelä Pentti KKE 3008, 7) Säynäjäkangas Taube LEM 2978, 8) Holm Toivo RAM 2952, 9) Kortesalmi Matti OSA 2847. Kävely: 1) Strand Tapio Erälaukku 3232, 2) Uurtamo Juha PatoE 3176, 3) Uurtamo Arttu PatoE 3156, 4) Kuusela Satu OSA 3130, 5) Petäjäjärvi Aimo OSA 3090, 6) Kaikkonen Taisto Kaiston Erä 3074, 7) Vesanen Pentti TEM 3004, 8) Törmänen Timo Erälaukku 2984, 9) Aho Jouni TMS 2924, 10) Sammalniemi Sakari OSA 2856, 11) Kortesalmi Tuula OSA 2798, 12) Tuisku Kari AOE 2714. N: 1) Jänkälä Niina VMS 3309, 2) Lohiniva Eija Paja 3262, 3) Lohiniva Sari Paja 3210, 4) Ainasoja Virpi Kaiston Erä 2998. S13: 1) Saari Sakke Kaiston Erä 3383. S16: 1) Lohiniva Miira Paja 2755.

Kesäcup 2024 IV osakilpailu tulokset

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Sarja A: 1) Simppala Uula Naakijat 1116, 2) Argillander Arto OSA 1088, 3) Lampela Eero AKS 1086, 4) Kari Tapani OSA 1086, 5) Petäjäjärvi Kyösti KsMs 1061, 6) Rajala Kimmo AKP 1039, 7) Ahola Jari Kaiston Erä 1011, 8) Lassila Hannu Paja 1005, 9) Petäjäjärvi Ismo Kaiston Erä 947, 10) Lampela Elias AKP 916, 11) Vanhapiha Jukka Naakijat 769. Sarja B: 1) Lohiniva Reijo Paja 1064, 2) Poikela Timo SodE 1061, 3) Ruonakoski Martti NKE 1036, 4) Säynäjäkangas Taube LEM 1034, 5) Holm Mikko OSA 1018, 6) Särkelä Pentti KKE 1001, 7) Kortesalmi Matti OSA 978, 8) Holm Toivo RAM 821. Sarja Kävely: 1) Poikela Sakari SodE 1100, 2) Uurtamo Juha Patoerästäjät 1090, 3) Strand Tapio Erälaukku 1078, 4) Vesanen Pentti TEM 1066, 5) Kaikkonen Taisto Kaiston Erä 1058, 6) Petäjäjärvi Aimo OSA 1044, 7) Hakola Pentti TEM 1026, 8) Törmänen Timo Erälaukku 1004, 9) Puunuvaara Matti Naakijat 1002, 10) Kuusela Satu OSA 964, 11) Sammalniemi Sakari OSA 932, 12) Aho Jouni TMS 926, 13) Tuisku Kari AOE 906, 14) Kortesalmi Tuula OSA 902. Sarja N: 1) Jänkälä Niina VMS 1109, 2) Lohiniva Eija Paja 1097, 3) Lohiniva Sari Paja 1015, 4) Ainasoja Virpi Kaiston Erä 984. Sarja S13: 1) Simppala Aapo VMS 1119, 2) Saari Sakke Kaiston Erä 1092, 3) Simppala Kerttu VMS 1033. Sarja S16: 1) Lohiniva Miira Paja 902.

Kesäcup 2024 III osakilpailu

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Sarja A: 1) Javarus Jari Javaruksen Erä 1112, 2) Argillander Arto OSA 1061, 3) Petäjäjärvi Kyösti KSM 1052, 4) Simppala Uula Naakijat 1038, 5) Mäntymäki Teemu Patoerästäjät 1026, 6) Lampela Eero AKP 1010, 7) Petäjäjärvi Ismo Kaiston Erä 995, 8) Ahola Jari Kaiston Erä 987, 9) Lassila Hannu Paja 976, 10) Rajala Kimmo AKP 948, 11) Vanhapiha Jukka Naakijat 839. Sarja B: 1) Poikela Sakari SodE 1077, 2) Särkelä Pentti KKE 1057, 3) Lohiniva Reijo Paja 1055, 4) Poikela Timo SodE 1043, 5) Ruonakoski Martti NKE 1043, 6) Holm Toivo RAM 981, 7) Säynäjäkangas Taube LEM 971, 8) Kortesalmi Matti OSA 915. Sarja Kävely: 1) Uurtamo Arttu Patoerästäjät 1028, 2) Kuusela Satu OSA 1012, 3) Törmänen Timo Erälaukku 1008, 4) Petäjäjärvi Aimo OSA 1006, 5) Hakala Pentti TEM 966, 6) Aho Jouni TMS 952, 7) Kaikkonen Taisto Kaiston Erä 944, 8) Vesanen Pentti TEM 918, 9) Uurtamo Juha Patoerästäjät 898, 10) Tuisku Kari AOE 866, 11) Kortesalmi Tuula OSA 858, 12) Ruotsalainen Reijo VRM 814, 13) Sammalniemi Sakari OSA 808. Sarja N: 1) Lohiniva Sari Paja 1100, 2) Lohiniva Eija Paja 1090, 3) Jänkälä Niina VMS 1067, 4) Ainasoja Virpi Kaiston Erä 950. Sarja S13: 1) Saari Sakke Kaiston Erä 1138. Sarja S16: 1) Lohiniva Niira Paja 909.

Kesäcup 2024 2 tulokset

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Sarja A: 1) Tapani Kari OSA 1146, 2) Javarus Jari Javaruksen E 1097, 3) Mäntymäki Teemu Patoerästäjät 1092, 4) Lassila Hannu Paja 1088, 5) Ahola Jari Kaiston Erä 1084, 6) Simppala Uula Naakija 1068, 7) Lampela Eero AKP 1060, 8) Argillander Arto OSA 1058, 9) Petäjäjärvi Ismo Kaiston Erä 1035, 10) Petäjäjärvi Kyösti KSMS 1003, 11) Vanhapiha Jukka Naakijat 913, 12) Rajala Kimmo AKP 891. Sarja B: 1) Poikela Sakari SodE 1165, 2) Lohiniva Reijo Paja 1080, 3) Poikela Timo SodE 1057, 4) Ruonakoski Martti NKE 1023, 5) Holm Mikko OSA 1016, 6) Säynäjäkangas Taube LEM 973, 7) Holm Toivo RAM 962, 8) Kortesalmi Matti OSA 871. Sarja Kävely: 1) Uurtamo Arttu Patoerästäjät 1086, 2) Strand Tapio Erälaukku 1080, 3) Kaikkonen Taisto Kaiston Erä 1072, 4) Aaltovirta Jarmo Erälaukku 1070, 5) Uurtamo Juha Patoerästäjät 1056, 6) Kuusela Satu OSA 1044, 7) Aho Jouni TMS 1040, 8) Vesanen Pentti TEM 1020, 9) Sammalniemi Sakari OSA 1008, 10) Särkelä Sauli KKE 998, 11) Kortesalmi Tuula OSA 976, 12) Törmänen Timo Erälaukku 972, 13) Puunuvaara Martti Naakijat 968, 14) Hakala Pentti TEM 954, 15) Petäjäjärvi Aimo OSA 922, 16) Heikkilä Jouko KKE 884, 17) Tuisku Kari AOE 808. Sarja N: 1) Lohiniva Sari Paja 1081, 2) Ainasoja Virpi Kaiston Erä 1061, 3) Jänkälä Niina VMS 1031, 4) Kurttila Tuija VMS 1030, 5) Lohiniva Eija Paja 985, 6) Strand Aira Erälaukku 947. Sarja S13: 1) Simppala Aapo VMS 1116, 2) Saari Sakke Patoerästäjät 1116. Sarja S16: 1) Lohiniva Niira Paja 944.

Ohjeet isännälle työn alla

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Työn alla

Under construction

Kesäcup 2024 I osakilpailun tulokset 29.5.2024 Harrivaara :

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Kesäcup 2024 I osakilpailun tulokset 29.5.2024 Harrivaara :0 00

Sarja A: 1) Simppala Uula Naakijat 1103, 2) Javarus Jari Javar. Erä 1095, 3) Mäntymäki Teemu PatoE 1092, 4) Lampela Eero AKP 1077, 5) Lassila Hannu Paja 1077, 6) Petäjäjärvi Kyösti KsMs 1032, 7) Ämmälä Jorma SallA 1024, 8) Petäjäjärvi Ismo Kaiston Erä 1015, 9) Ahola Jari Kaiston Erä 961, 10) Rajala Kimmo AKP 911.
Sarja B: 1) Poikela Sakari SodE 1103, 2) Poikela Timo SodE 1054, 3) Holm Toivo RAM 1009, 4) Holm Mikko OSA 998, 5) Välijeesiö Mauno Henk. Jäs. 971, 6) Lohiniva Reijo Paja 964, 7) Kortesalmi Matti OSA 954, 8) Särkelä Pentti KKE 950, 9) Säynäjäkangas Taube LEM 936.
Sarja Kävely: 1) Kari Tapani OSA 1108, 2) Strand Tapio Erälaukku 1074, 3) Kuusela Satu OSA 1074, 4) Uurtamo Arttu PatoE 1042, 5) Petäjäjärvi Aimo OSA 1040, 6) Uurtamo Juha PatoE 1030, 7) Puunuvaara Martti Naakijat 990, 8) Heikkilä Jouko KKE 968, 9) Tuisku Kari AOE 942, 10) Kaikkonen Taisto Kaiston Erä 940, 11) Törmänen Timo Erälaukku 938, 12) Aho Jouni TMS 932, 13) Eteläaho Matti SEKM 928, 14) Kortesalmi Tuula OSA 920, 15) Sammalniemi Sakari OSA 916, 16) Vesanen Pentti TEM 858, 17) Mänty Heino MännynKäpy 758.
Sarja N: 1) Jänkälä Niina VMS 1133, 2) Kurttila Tuija VMS 1085, 3) Lohiniva Eija Paja 1075, 4) Lohiniva Sari Paja 1010, 5) Jänkälä-Simppala Hanna VMS 1010, 6) Ainasoja Virpi Kaiston Erä 934. Sarja S13: 1) Saari Sakke Kaiston Erä 1129.

Pihatalkoot 22.5.2024

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Seuran kesäkausi avataan aina talkoilemalla piha-alue siistiin kuntoon, ja valmiiksi kesän rientoja varten. Tänä vuonna talkoissa oli ilahduttavan runsas osanotto, 15 innokasta!

Tilastollisesti katsoen taitaa siltikin olla vain noin 5% seuran jäsenistön määrästä, eli lisää aktiivisuutta tarvitaan!

Tulevana sunnuntaina on talkoiltava Harrivaaran ammuntapaikka kuntoon koska seuraavana keskiviikkona 29.5.2024 klo 18 on perinteisen hirvenjuoksun ja – kävelyn Kesäcup – Kilpailujen avaus!

Sunnuntaina on hyvä tilaisuus uusilla ja vanhemmillakin jäsenillä aktivoitua oman seuran toiminnan tukemiseksi ja kehittämiseksi osallistumalla talkoisiin kuten jäsenhakemuksessaan on tullut luvanneeksi! Samalla pääsee tutustumaan ammuntapaikkaan, jos ei ole aiemmin tullut tutuksi!

Keskiviikkoisin on myös helppo tutustua porukkaan ja hirviurheilun liikuntalajeihin ja miksei vaikkapa osallistua kilpailuihin, seuran jäsenelle osallistuminen on ilmaista ja hirvikävely on mainio matalan kynnyksen laji osallistua kaikille metsästystä harrastaville.

Huom! Jos haluat lisää tietoa tai ilmoittautua mukaan sunnuntaille tai keskiviikolle, pirauta kilpailujaoston vetäjälle eli Markulle (Kovala). Puh: nollaneljänolla 5316786.

 

Pari kuvaa osasta pihatalkoojengiä:

 

Kilpailu- ja harjoittelukalenteri 2024

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Omat tai seuran järjestettävät kisat 2024:

-Kesäcup 2024:

29.5.20240klo 18 Harrivaara

5.6.20240klo 18 Harrivaara

12.6.20240klo 18 Harrivaara

19.6.20240klo 18 Harrivaara, palkintojen jako kilpailun jälkeen toimitalolla, Erästäjänpolku.

Hirvirata-ammunnan päivät varattu Tapion radalle maanantait klo 18.00 alkaen 29.7., 5.8., 12.8., 19.8., ja 26.8., jolloin ammutaan harjoitusten aluksi jäsenten välinen ratahirvikilpailu, 4+6 laukausta 75 metrin matkalta.

5 seuran hirviratakilpailut Tapionkylän hirviradalla tiistaina 27.8.2024. Järjestysvuoro on AOE:llä joten tarvitaan myös toimitsijoita

– Jäsenten väliset luodikkokilpailut myöhemmin ilmoitettavana aikana

– Hirviaseiden kohdistustilaisuus myöhemmin ilmoitettavana aikana

 

Peijaiset 2023 valmistelua

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Talkoopäivän 30.9.2023 toimintaa

Keijo Pätsi, · Kategoriat: Yleinen

Talkoopäivänä nikkaroitiin uudet portaat ja samalla esteettömyysasiat huomioitiin portaitten yhteyteen rakennetulla pyörätuolirampilla.

Lisäksi siivottiin ja järjesteltiin nylkyvaja valmiiksi viikon päästä alkavaa hirvenpyyntiä varten.

Samalla huollettiin mönkijää sekä halottiin klapeiksi pölkkykasa ja pinottiin odottamaan seuraavaa kesää ja kuivumista.

Talkooväki sai nauttia Pentin maukkaasta lihakeitosta lisukkeineen sekä tietysti pullakahveista ja mehusta.